تبلیغات
كلیما الوار - استان خوزستان
كلیما الوار
نام علی(ع) عدالت* راه علی(ع) سعادت* عشق علی(ع) شهادت* ذكر علی(ع) عبادت

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

استان خوزستان

سابقه تاریخی خوزستان:

منطقه ای كه امروزه خوزستان نامیده می شود در روزگاران پیشین قسمتی از سرزمین وسیع و دولت مستقلی به نام عیلام بوده است.

تحقیقات دیالافوا و دمرگان نشان می دهد كه عیلامیان از حدود هشت هزار سال قبل از میلاد مسیح در این ناحیه سكونت داشته و احتمالاً اولین اقوامی بوده اند كه در این منطقه دولتی مستقل تشكیل داده اسند.

بر اساس شواهد تاریخی موجود نام عیلام تا حدود قرن سیزده قبل از میلاد به خوزستان اطلاق می گردیده و از این تاریخ به بعد نام اشنان سوسنكا یعنی مملكت انشان و شوش نیز در كتیبه های عیلامی به ثبت رسیده است. هخامنشیان بعد از تصرف این منطقه (حدود 640 سال قبل از میلاد مسیح) انشان را انزان نامید اند، اما آشوری های همچنان این منطقه را عیلام (علام) می نامیدند. مورخان یونانی زمان هخامنشیان و سلوكیان چون هرودت و گزنفون این سرزمین را سوزیانا، كه ماخوذ از اسم شوش است، ضبط نموده اند.

چیش پیش دوم، جد كمبوجیه پدر كوروش، نخستین حكمران هخامنشی است كه بر انزان (عیلام) پادشاهی كرده و از این تاریخ سوزیانا جزء دولت پارس و ایران بزرگ بوده است.

در زمان پادشاهی یزدگرد سوم (652 – 632 میلادی) حمله مسلمانان به ایران آغاز گردیده و در سال 640 میلادی هرمزان فرماندار سوزیانا در رامهرمز شكست خورد و این منطقه (سوزیانا) بدست نیروهای اسلامی سقوط نمود.

نام خوزستان در سال 1302 هجری شمسی با تصویب دولت مركزی ایران برای این منطقه انتخاب گردید. احتمالاً خوزستان از كلمه خوز یا خوج كه عیلامی شده اوژ است برگرفته شده و اوژ نام ناحیه ای از قلمرو عیلامیان بوده است (هخامنشیان عیلام را اوژ نیز می خوانده اند).

.

 

شرایط اقلیمی خوزستان


خوزستان جز در برخی از مناطق كوهستانی شمالی و شرقی دارای اقلیم خشك و نیمه خشك است. متوسط باراندگی سالیانه در این استان حدود 266 میلیمتر و دوره بارندگی معمولاً بین مهرماه تا اردیبهشت ماه است.متوسط درجه حرارت در دوره گرما، كه از اردیبهشت ماه آغاز شده و تا مهرماه ادامه دارد، حدود 2/31 درجه سانتیگراد و حداكثر آن گاهی به بیش از 50 درجه سانتیگراد نیز می رسد. در طول زمستان متوسط درجه حرارت حدود 9/14 درجه سانتیگراد و حداقل آن بندرت ممكن است به چند درجه زیر صفر نیز برسد.

موقعیت طبیعی خوزستان


شمال و مشرق استان خوزستان را سلسله جبال زاگرس فرا گرفته است كه هرچه بسمت جنوب غربی پیش برویم از ارتفاع آنها كاسته شده تا نواحی جنوبی تر بصورت تپه ماهورهائی نمایان می گردد.

از نظر پستی و بلندی خوزستان را می توان به دو منطقه كوهستانی و جلگه ای تقسیم نمود. منطقه كوهستانی بطور عمده در شمال و شرق استان قرار گرفته و حدود دو پنجم مساحت كل استان را شامل می شود. از جمله كوههای این منطقه كوه چو، زردكوه، شاویش، آب بندان، مامازاد، كوه سیاه و كوه چال را نام برد.

منطقه جلگه ای در خوزستان از جنوب دزفول، مسجد سلیمان، رامهرمز و بهبهان آغاز شده تا كرانه های خلیج فارس و اروند رود ادامه دارد. این جلگه تقریباً دارای شیب كم است و در برخی از نقاط آن گنبدهای نمكی مربوط به دوران كامبرین وجود دارد كه در شور كردن اراضی و آبها تاثیر عمده دارند. وسعت این منطقه تقریباً 65% مساحت كل استان می باشد.

 صنایع دستی و سوغاتی ها:

مهمترین صنایع دستی خوزستان عبارتند از قالیبافی، قلابدوزی، بافت انواع ملحفه لنگ چفیه (روسری عربی مردانه) مقنعه (روسری زنانه) جاجیم، گلیم مراكز بافت این محصولات شهرهای شوشتر دزفول و شادگان است.

درباره وبلاگ

هدف بلاگ:ارائه اطلاعات مختصری از اقلیم وجغرافیا
مدیر وبلاگ : نسرین حیدری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان